- Menu podmiotowe
- ›
- AKTY PRAWNE
- ›
- Regulamin zbiorowego dostarczania wody
Obowiązujący regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
UCHWAŁA NR VII/61/2019
RADY GMINY GIERAŁTOWICE
z dnia 27 marca 2019 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Gierałtowice
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz.U. z 2019 poz. 506) oraz art. 19 ust. 3 - 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1152 ze zm.), po zasięgnięciu opinii Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach do projektu Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Gierałtowice wyrażonej w formie postanowienia z dnia 18 grudnia 2018 r.
Rada Gminy Gierałtowice
uchwala, co następuje:
REGULAMIN DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
NA TERENIE GMINY GIERAŁTOWICE
Rozdział I.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
1. Regulamin określa prawa i obowiązki przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego oraz odbiorców usług na terenie Gminy Gierałtowice.
2. Użyte w regulaminie skróty oznaczają:
1) Ustawa – ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2018 r. poz. 1152 ze zm.);
2) Przedsiębiorstwo – przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, o którym mowa w art. 2 pkt 4 Ustawy;
3) Odbiorca - odbiorca usług, o którym mowa w art. 2 pkt 3 Ustawy;
4) Gmina - Gmina Gierałtowice.
Rozdział II.
MINIMALNY POZIOM USŁUG ŚWIADCZONYCH PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWO W ZAKRESIE DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
§ 2.
1. Przedsiębiorstwo na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków:
1) dostarcza wodę:
a) pod ciśnieniem nie mniejszym niż 0,08 MPa, według pomiaru u wylotu na zaworze za wodomierzem głównym zainstalowanym na przyłączu wodociągowym,
b) o normatywnej jakości odpowiadającej wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określonej w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 Ustawy,
c) w ilości nie mniejszej niż 0,5 m3 na dobę,
2) odbiera ścieki w sposób ciągły, o stanie i składzie zgodnym z art. 9-11 Ustawy, w ilości nie mniejszej niż 0,5 m3 na dobę.
2. Dostarczana woda odpowiada wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określonej
w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 Ustawy. W szczególności woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania mikrobiologiczne określone w części A załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz chemiczne określone w części B załącznika nr
1 do rozporządzenia. Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków określa rodzaj
odprowadzanych ścieków oraz dopuszczalny poziom ich zanieczyszczeń.
3. Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do spełniania wymagań w zakresie ciągłości i jakości świadczonych usług określonych w Ustawie i wydanych na podstawie Ustawy przepisach wykonawczych.
§ 3.
1. Przedsiębiorstwo prowadzi regularną wewnętrzną kontrolę jakości dostarczanej wody oraz jakości odprowadzanych ścieków bytowych i przemysłowych.
2. Wójt Gminy Gierałtowice informuje mieszkańców Gminy, w tym Odbiorców o jakości wody
przeznaczonej do spożycia przez ludzi w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 13 Ustawy.
Rozdział III.
SZCZEGÓŁOWE WARUNKI l TRYB ZAWIERANIAUMÓW Z ODBIORCAMI USŁUG
§ 4.
1. Wniosek o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków powinien określać dane identyfikacyjne wnioskodawcy oraz inne elementy istotne przyszłej umowy, w szczególności ilość i jakość usług, jakie mają być przez Przedsiębiorstwo świadczone.
2. Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca przedstawia Przedsiębiorstwu:
a) oświadczenie, w którym określa swój status do nieruchomości, do której ma być dostarczana woda lub z której mają być odprowadzane ścieki; oświadczenie winno zawierać adres nieruchomości i wskazywać bądź tytuł prawny, jaki wnioskodawca do niej posiada, bądź że jest to nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym, z której wnioskodawca korzysta;
b) w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną – odpis z właściwego rejestru, potwierdzający uprawnienie osób występujących wobec Przedsiębiorstwa do reprezentacji wnioskodawcy.
§ 5.
1. Wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobami korzystającymi z lokali znajdujących się w tych budynkach, może zostać złożony wyłącznie w przypadku, gdy spełnione są warunki zawarte w art. 6 ust. 6 Ustawy.
2. Wniosek winien zawierać:
1) określenie osób korzystających z lokali, których wniosek dotyczy, w tym określenie ich statusu do zajmowanych lokali, wraz ze zgodami takich osób na zawarcie umowy, potwierdzonymi własnoręcznymi podpisami;
2) oświadczenie wnioskodawcy o poinformowaniu osób korzystających z lokali o zasadach rozliczeń, o których mowa w art. 6 ust. 6 pkt 3 i 4 Ustawy, o obowiązku regulowania dodatkowych opłat wynikających z taryf za dokonywane przez Przedsiębiorstwo rozliczenie oraz o dokonanym wyborze metody rozliczania kosztów różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań
udostępnionych do odczytu wodomierzy zainstalowanych w budynku przy punktach czerpalnych, którymi to należnościami właściciel lub zarządca budynku będzie obciążał osoby korzystające z lokali.
3. Przedsiębiorstwo w terminie do 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku wydaje wnioskodawcy informację określającą wymagania techniczne.
§ 6.
1. Przedsiębiorstwo w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o zawarcie umowy przedstawia wnioskodawcy projekt umowy.
2. Zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków powinno nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Rozdział IV.
SPOSÓB ROZLICZEŃ W OPARCIU O CENY l STAWKI OPŁAT USTALONE W TARYFACH
§ 7.
1. Rozliczenia za usługi zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków są prowadzone przez
Przedsiębiorstwo z Odbiorcą w oparciu o ceny i stawki opłat określone w taryfie.
2. Ceny usług, które nie są zawarte w taryfach, Przedsiębiorstwo określa w cenniku, który jest dostępny w siedzibie Przedsiębiorstwa.
§ 8.
Podstawą obciążenia Odbiorcy należnościami za usługi świadczone przez Przedsiębiorstwo jest faktura.
§ 9.
Podstawę ustalenia ilości pobranej wody lub odprowadzonych ścieków stanowią: wodomierz główny, wodomierz dodatkowy, wodomierz lokalowy, wodomierz na ujęciu własnym wody lub ujęciu wody od innego dostawcy, urządzenie pomiarowe, przeciętne normy zużycia wody oraz ilości ustalone w umowie.
§ 10.
1. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego, a w przypadku jego braku – w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, zaś ilość odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, jako równą ilości wody pobranej lub określonej w umowie.
§ 11.
1. Odczyty wodomierzy i urządzeń pomiarowych są przeprowadzane w okresach rozliczeniowych określonych w umowie o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków.
2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza głównego ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem nieprawidłowego działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza.
§ 12.
Przeciętne normy zużycia wody określa rozporządzenie wydane na podstawie art. 27 ust. 3 Ustawy.
§ 13.
1. Ilość wody zużytej bezpowrotnie określa się na podstawie wskazań wodomierza dodatkowego, zamontowanego na koszt Odbiorcy, na zasadach określonych w warunkach technicznych.
2. W przypadku nieprawidłowego działania wodomierza dodatkowego, zerwania plomb lub utraty cechy legalizacyjnej, ilość wody zużytej bezpowrotnie nie podlega odliczeniu.
Rozdział V.
WARUNKI PRZYŁĄCZANIA DO SIECI
§ 14.
1. Osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci składa Przedsiębiorstwu wniosek o przyłączenie, który zawiera:
1) imię i nazwisko (lub nazwę) wnioskodawcy oraz dane kontaktowe, w tym adres do korespondencji i numer telefonu, a w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną również nazwę rejestru, do którego jest wpisany, i numer wpisu wraz z dokumentem potwierdzającym wpis oraz sposób i dane osób uprawnionych do reprezentacji;
2) adres nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci;
3) rodzaj przyłączenia (wodociągowe, kanalizacyjne);
4) rodzaj instalacji i urządzeń służących do odbioru usług;
5) określenie celu poboru wody lub rodzaju odprowadzanych ścieków, a w przypadku ścieków
przemysłowych również wskazanie ich jakości i przewidywanych sposobów ich podczyszczania;
6) planowany terminu rozpoczęcia poboru wody lub odprowadzania ścieków.
2. Do wniosku osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci załącza:
1) oświadczenie, w którym określa swój status do nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci; oświadczenie winno zawierać adres nieruchomości i wskazywać bądź tytuł prawny, jaki osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci do niej posiada, bądź że jest to nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym, z której osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci korzysta;
2) kopię aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
§ 15.
1. Jeżeli są spełnione warunki techniczne umożliwiające przyłączenie nieruchomości do sieci,
Przedsiębiorstwo w terminie 30 dni od daty otrzymania kompletnego wniosku wraz z załącznikami, wydaje osobie ubiegającej się o przyłączenie warunki techniczne.
2. Warunki techniczne zawierają w szczególności:
1) wskazanie miejsca i sposobu włączenia przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego do sieci oraz sposobu połączenia z wewnętrznymi instalacjami wodociągowymi lub kanalizacyjnymi nieruchomości;
2) parametry techniczne przyłącza;
3) maksymalną ilość wody dostarczanej do nieruchomości lub maksymalną ilość ścieków odprowadzanych z nieruchomości oraz ich rodzaj i jakość;
4) szczegółowe dane dotyczące: wodomierza głównego lub wodomierza dodatkowego, w tym ich średnicy i miejsca lokalizacji, parametrów i miejsca lokalizacji urządzenia pomiarowego oraz innych urządzeń technicznych;
5) informację o rodzaju dokumentów, jakie powinna przedłożyć osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci oraz podmiotach, z jakimi należy dokonać stosownych uzgodnień, lub do których należy dokonać stosownych zgłoszeń;
6) okres ich ważności.
§ 16.
W przypadku braku technicznych możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci Przedsiębiorstwo
w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku informuje o tym osobę ubiegającą się o przyłączenie, wskazując przyczyny uniemożliwiające przyłączenie.
§ 17.
Na podstawie warunków technicznych podmiot przyłączany sporządza plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zgodnie z przepisami Ustawy i ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne lub dokonuje
zgłoszenia budowy przyłącza organowi administracji architektoniczno-budowlanej, zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Rozdział VI.
WARUNKI TECHNICZNE OKREŚLAJĄCE MOŻLIWOŚCI DOSTĘPU DO USŁUG
WODOCIĄGOWO-KANALIZACYJNYCH
§ 18.
1. Dostęp do usług wodociągowo-kanalizacyjnych uzależniony jest od:
1) istnienia urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
2) technicznych możliwości urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, o których mowa w pkt 1, a w szczególności ich stanu technicznego, przepustowości i zdolność produkcyjnej, oraz lokalizacji nieruchomości;
3) posiadania przez Przedsiębiorstwo tytułu prawnego do urządzeń wodociągowych i urządzeń
kanalizacyjnych, o których mowa w pkt 1.
2. W wyniku przyłączenia nowej nieruchomości do sieci musi dla każdego Odbiorcy zostać zachowany minimalny poziom usług, określony w rozdziale II Regulaminu.
3. W przypadku braku wystąpienia którejkolwiek z przesłanek, o których mowa w ust. 1, Przedsiębiorstwo nie wydaje warunków technicznych przyłączenia do sieci, informując o tym osobę ubiegająca się o przyłączenie zgodnie z § 16.
§ 19.
1. Ustala się następujące warunki techniczne określające możliwość dostępu do usług wodociągowo kanalizacyjnych:
1) dla usług wodociągowych:
a) przyłącza wodociągowe należy wykonywać z rur PEHD o średnicy od 32 mm do 63 mm;
b) w miejscu włączenia do sieci powinien być zamontowany zawór odcinający – zasuwa, a obudowę zasuwy należy wyposażyć w skrzynkę uliczną;
c) wodomierze należy zabudowywać w konsoli wodomierzowej w budynku w odległości nie większej niż 1 m od ściany zewnętrznej, przez którą przechodzi przyłącze, bądź w studzience wodomierzowej z PVC;
d) od strony instalacji wewnętrznej powinien być zamontowany zawór antyskażeniowy i zawór odcinający;
e) przyłącza należy prowadzić najkrótszą, bezkolizyjną trasą, uwzględniając przebieg i zagłębienia innych elementów sieci uzbrojenia terenu;
f) przyłącza należy posadawiać na głębokości zabezpieczającej przed przemarzaniem lub należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia przed przemarzaniem;
g) powinien być zapewniony odpowiedni dostęp do studni wodomierzowych i konsoli wodomierzowych.
2) dla usług kanalizacyjnych:
a) przyłącza kanalizacyjne należy wykonywać z rur PCV o średnicy od 160 mm do 200 mm;
b) na nieruchomości, z której odprowadzane mają być ścieki, należy wykonać co najmniej jedną studzienkę rewizyjną PVC o średnicy minimum 315 mm ze zwieńczeniem pokrywą żeliwną i regulacją
teleskopową;
c) przyłącza powinny posiadać spadek w kierunku spływu wynoszący co najmniej 1,5%, w przeciwnym
razie należy przewidzieć pośredni sposób odprowadzania ścieków za pomocą urządzeń typu
przepompownia ścieków;
d) przyłącza należy prowadzić najkrótszą, bezkolizyjną trasą, uwzględniając przebieg i zagłębienia innych elementów sieci uzbrojenia terenu;
e) przyłącza należy posadawiać na głębokości zabezpieczającej przed przemarzaniem lub należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia przed przemarzaniem;
f) powinien być zapewniony odpowiedni dostęp do studni rewizyjnych, w tym dojazd.
2. Z uwagi na to, że tereny górnicze (przestrzenie objęte przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego) obejmują cały obszar Gminy i dodatkowo sieć wodociągowa jest w dużej
mierze wykonana z rur stalowych i przestarzała, techniczne możliwości istniejących urządzeń wymagają w każdym przypadku szczegółowej analizy, a warunki techniczne dla każdej nieruchomości indywidualnego określenia.
3. Warunki techniczne określające możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych w konkretnym przypadku wyznaczają:
1) warunki techniczne przyłączenia do sieci,
2) zapewnienie dostawy wody lub przyjęcia ścieków.
4. Przedsiębiorstwo, o ile istnieją techniczne możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych, wydaje osobie zainteresowanej w terminie do 21 dni od daty złożenia przez nią wniosku zapewnienie dostawy wody lub przyjęcia ścieków. Zapewnienie stanowi zobowiązanie Przedsiębiorstwa do wydania w przyszłości przyszłemu Odbiory warunków technicznych przyłączenia do sieci. Postanowienia § 14 i § 16 stosuje się odpowiednio.
Rozdział VII.
SPOSÓB DOKONYWANIA ODBIORU PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWO WYKONANEGO
PRZYŁĄCZA
§ 20.
1. Wykonane przyłącze podlega odbiorowi technicznemu, który polega na sprawdzeniu przez
Przedsiębiorstwo zgodności wykonania przyłącza z dokumentacją projektową i wydanymi warunkami technicznymi.
2. Próby i odbiory częściowe oraz końcowe są przeprowadzane przy udziale upoważnionych
przedstawicieli stron. Z czynności odbiorowych sporządza się protokół.
3. Dokonanie odbiorów może nastąpić wyłącznie przed zasypaniem przyłącza.
4. Przed dokonaniem odbioru końcowego przyłącza należy sporządzić dokumentację geodezyjną powykonawczą przyłącza i przekazać ją do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
§ 21.
1. Przedsiębiorstwo dokonuje odbiorów w terminach uzgodnionych z osobą ubiegającą się o przyłączenie, nie później niż w terminie 7 dni od daty zgłoszenia przez nią gotowości do odbioru. Odbiór końcowy może nastąpić dopiero po wykonaniu całości prac i przekazaniu dokumentacji geodezyjnej powykonawczej.
2. Protokół odbioru powinien zawierać co najmniej:
1) adres nieruchomości, dla której wykonano przyłącze,
2) przedmiot odbioru z wyszczególnieniem: rodzaju przyłącza (przyłącze wodociągowe lub przyłącze
kanalizacyjne), jego średnicy i długości oraz materiału, z jakiego je wykonano, a w przypadku przyłącza kanalizacyjnego również rodzaj odprowadzanych ścieków,
3) datę odbioru,
4) skład i podpisy członków komisji dokonującej odbioru.
Rozdział VIII.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIEDOTRZYMANIA CIĄGŁOŚCI LUB
ODPOWIEDNICH PARAMETRÓW ŚWIADCZONYCH USŁUG
§ 22.
1. Przedsiębiorstwo informuje Odbiorców o:
1) planowych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody,
2) stopniu przewidywanego obniżenia jakości wody,
3) przewidywanych zakłóceniach odbioru ścieków w sposób zwyczajowo przyjęty, co najmniej na dwa dni przed terminem.
2. Przedsiębiorstwo niezwłocznie informuje Odbiorców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o zaistniałych nieplanowych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody, lub zakłóceniach odbioru ścieków, o ile
przewidywany czas ich trwania przekracza 6 godzin.
3. O zaistniałym niedotrzymaniu odpowiednich parametrów dostarczanej wody Przedsiębiorstwo w każdym przypadku niezwłocznie informuje Odbiorców, w sposób zwyczajowo przyjęty.
4. W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Przedsiębiorstwo zapewnia zastępczy punkt poboru wody i informuje o tym fakcie Odbiorców, wskazując lokalizację zastępczego punktu poboru wody.
Rozdział IX.
STANDARDY OBSŁUGI ODBIORCÓW USŁUG, W TYM SPOSOBY ZAŁATWIANIA
REKLAMACJI ORAZ WYMIANY INFORMACJI DOTYCZĄCYCH W SZCZEGÓLNOŚCI
ZAKŁÓCEŃ W DOSTAWIE WODY I ODPROWADZANIU ŚCIEKÓW
§ 23.
1. Odbiorca ma prawo do uzyskania od Przedsiębiorstwa:
1) informacji dotyczących realizowanych przez Przedsiębiorstwo usług;
2) wyjaśnień treści: umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, warunków technicznych przyłączenia do sieci, zapewnienia dostawy wody lub przyjęcia ścieków i innych dotyczących Odbiorcy dokumentów;
3) informacji o przewidywanych lub zaistniałych zakłóceniach w realizacji usługi zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków.
2. Przedsiębiorstwo udziela informacji za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej bez zbędnej zwłoki, jednakże w terminie nie dłuższym niż 3 dni robocze.
3. Jeżeli prośba o udzielenie informacji została złożona na piśmie, Przedsiębiorstwo udziela informacji w tej samej formie w terminie 14 dni od daty otrzymania prośby, chyba że osoba zwracająca się o informację wyraźnie zaznaczyła, że informacja ma być udzielona w jednej z form wskazanych w ust. 2.
4. Jeżeli udzielenie informacji w terminach wskazanych w ust. 2 i 3 nie jest możliwe, Przedsiębiorstwo przed upływem wymienionych terminów informuje o tym fakcie osobę, która złożyła prośbę o informację,
i wskazuje jej ostateczny termin udzielenia informacji. Termin ten nie może być dłuższy niż 30 dni od daty otrzymania prośby.
§ 24.
1. Odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji, dotyczących sposobu wykonywania przez Przedsiębiorstwo umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, w szczególności:
1) ilości i jakości świadczonych usług,
2) wysokości opłat za te usługi,
3) funkcjonowania przyrządów pomiarowych, niezależnie od ich własności.
2. Przedsiębiorstwo rozpatruje reklamację bez zbędnej zwłoki, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od daty złożenia, i o jej rozstrzygnięciu zawiadamia zgłaszającego z zachowaniem formy, w której reklamacja została złożona. Jeżeli rozpatrzenie reklamacji wymaga przeprowadzenia szczegółowego postępowania wyjaśniającego, termin ten może ulec przedłużeniu o kolejne 21 dni. Jeżeli przeprowadzenie szczegółowego postępowania wyjaśniającego wymaga udostępnienia przez Odbiorcę nieruchomości, a Odbiorca tego udostępnienia zaniecha, bieg terminu na rozpatrzenie reklamacji, o którym mowa w zdaniach poprzedzających, ulega wstrzymaniu do czasu udostępnienia nieruchomości.
3. Odmowa uwzględnienia reklamacji przez Przedsiębiorstwo w całości lub w części wymaga sporządzenia uzasadnienia.
§ 25.
W siedzibie Przedsiębiorstwa wszystkim zainteresowanym są udostępniane:
1) aktualnie obowiązujące na terenie Gminy taryfy cen i stawki opłat;
2) regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, obowiązujący na terenie Gminy;
3) wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa;
4) wyniki ostatnio przeprowadzonych analiz jakości wody;
5) ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wraz z aktami wykonawczymi.
Rozdział X.
WARUNKI DOSTAWY WODY NA CELE PRZECIWPOŻAROWE
§ 26.
1. Uprawnionymi do poboru wody na cele przeciwpożarowe z sieci wodociągowej będącej w posiadaniu Przedsiębiorstwa są wyłącznie jednostki straży pożarnej.
2. Punktami przeznaczonymi do poboru wody na cele przeciwpożarowe są hydranty i inne miejsca uzgodnione z Przedsiębiorstwem.
3. Ilość wody pobieranej na cele przeciwpożarowe wraz z określeniem punktów poboru jest ustalana na podstawie pisemnych informacji zbiorczych przekazywanych Przedsiębiorstwu przez jednostki straży pożarnej co pół roku, odpowiednio do 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku.
4. W przypadku poboru wody na cele przeciwpożarowe z urządzeń wodociągowych, którymi woda jest dostarczana dla innych odbiorców, jednostka straży pożarnej pisemną informację o ilości wody pobranej wraz z określeniem punktów poboru przekazuje Przedsiębiorstwu niezwłocznie.
§ 27.
Zakazuje się pobierania wody z hydrantów przeciwpożarowych na cele inne niż przeciwpożarowe bez pisemnej zgody Przedsiębiorstwa.
Rozdział XI.
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 28.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Nr XV/96/15 Rady Gminy Gierałtowice z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z dnia 2 grudnia 2015 r. poz. 6142).
§ 29.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Paweł Szary
Pełna treść dokumentu Regulamin wody i ścieków 2019.pdf
informację wytworzył(a): | Dorota Kubicka |
za treść odpowiada: | Izabela Buchała |
data wytworzenia: | 15.04.2019r. |
Wersja XML