- Menu podmiotowe
- ›
- AKTY PRAWNE
- ›
- Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2020 -2023
Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2020 -2023
UCHWAŁA NR XXIII/170/2020
RADY GMINY GIERAŁTOWICE
z dnia 24 czerwca 2020 r.
w sprawie przyjęcia Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń
kanalizacyjnych na lata 2020 – 2023
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U.
z 2020 r., poz. 713) w związku z art. 21 ust 1 i 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1437 z póź. zm.),
Rada Gminy Gierałtowice
uchwala:
§ 1.
Przyjąć Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2020 – 2023, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gierałtowice.
§ 3.
Traci moc uchwała Rady Gminy Gierałtowice nr XLVIII/340/18 z dnia 21.08.2018 r. w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
Paweł Szary
Załącznik do uchwały Nr XXIII/170/2020
Rady Gminy Gierałtowice
z dnia 24 czerwca 2020 r.
Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2020 – 2023
1. Obecny i planowany zakres usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w gminie Gierałtowice jest komunalna spółką kapitałową prawa handlowego w której gmina Gierałtowice posiada 100% udziałów. W obecnej formie struktury organizacyjnej Spółka prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na obszarze gminy Gierałtowice. Rodzaj i charakter prowadzonej działalności nakłada na Spółkę obowiązek zapewnienia ciągłości dostaw wody o odpowiedniej jakości i ciśnieniu oraz niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków mając na uwadze ochronę interesów Odbiorców usług, wymagań ochrony środowiska oraz optymalizację kosztów.
Przedmiotem działania Przedsiębiorstwa z zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków m.in. jest:
·hurtowy zakup wody;
·rozprowadzanie wody;
·odprowadzanie ścieków;
·oczyszczanie ścieków;
·eksploatacja, konserwacja i wykonawstwo remontów urządzeń i przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych;
·wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie rozdzielczych obiektów liniowych: rurociągów;
·wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie obiektów inżynierskich, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Na obszarze gminy Gierałtowice z usług wodociągowych korzysta 100% ludności za wyjątkiem kilkunastu zabudowań zaopatrujących się w wodę z własnych studni. Sieć wodociągowa w ponad 30% jest wykonana ze stali, co zwarzywszy na objęcie gminy Gierałtowice obszarem górniczym, powoduje znaczne ubytki wody z sieci oraz liczne awarie. Sieć wodociągowa nie jest wyposażona w nowoczesne systemy monitoringu i zarządzania ciśnieniem wody w sieci.
Dzięki zrealizowaniu w latach 2010-2015r. projektu pn. ”Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w gminie Gierałtowice” skanalizowano ok. 85% wszystkich zasobów mieszkalno-przemysłowych w gminie Gierałtowice. Zbiorczy system kanalizacji z jedną centralną oczyszczalnią ścieków, obejmuje swoim zasięgiem wszystkie cztery sołectwa w gminie tj. Gierałtowice, Przyszowice, Paniówki i Chudów. W ramach tego zadania inwestycyjnego Przedsiębiorstwo jest Beneficjentem środków unijnych z Funduszu Spójności. Od czasu zakończenia budowy sieci kanalizacji sanitarnej właściwie brakuje terenów, gdzie możliwe jest uzyskanie wskaźników min. 120 osób na km przy nowobudowanej sieci.
Podstawę sporządzenia planu stanowi ustawa z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. Dz.U. 2019 poz. 1437 z późniejszymi zmianami).
Zakres rzeczowy określono w oparciu o:
·zamierzenia inwestycyjno-modernizacyjne Spółki w zakresie poprawy jakości świadczonych usług i poprawy niezawodności działania systemu wodociągowego i kanalizacyjnego;
·zamierzenia inwestycyjno-modernizacyjne w zakresie poprawy niezawodności działania systemu przeciwpożarowego na terenie gminy Gierałtowice (hydranty zewnętrzne);
·wnioski klientów i kontrahentów Spółki w zakresie istniejącej i już eksploatowanej infrastruktury;
·zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Niniejszy plan obejmuje okres 4 lata (od 2020 roku do 2023 roku) i ma charakter otwarty, mogący się zmieniać w zależności od bieżącej sytuacji Spółki. Dotyczyć to może zwłaszcza zmian rzeczowych, kosztowych i czasowych, których wcześniej nie można było przewidzieć.
2. Przedsięwzięcia rozwojowo - modernizacyjne w poszczególnych latach
Celem planu jest osiągnięcie standardów wyznaczonych przez stosowne dyrektywy UE:
·Dyrektywa Rady Unii Europejskiej nr 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
·Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich nr 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych;
oraz spełnienie krajowych wymogów, określonych także pod kątem spełnienia norm UE:
·Ustawa z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. 2019 poz. 1437 z późniejszymi zmianami);
·Ustawa z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz.U. 2020 poz. 310 z późniejszymi zmianami);
·Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. 2019 poz. 1396 z późniejszymi zmianami).
Kolejny okres planowania inwestycyjnego Spółki jest kontynuacją realizowanego programu kanalizowania i wodociągowania gminy Gierałtowice. Nie wszyscy mieszkańcy zostali objęci systemem zbiorowego odprowadzania ścieków, w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę istnieje potrzeba wymiany starej sieci oraz podłączeń nowopowstałych budynków. Pomimo znaczącego rozszerzenia zakresu działalności Spółki (wzrost liczby odbiorców, zastosowanie nowych technologii, wdrożenie nowych systemów monitoringu i sterowania) konieczne jest ciągłe inwestowanie w system zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków w celu utrzymania sieci na odpowiednim poziomie technicznym.
Wśród przedsięwzięć rozwojowo – modernizacyjnych w urządzeniach wodociągowych realizowanych w okresie planowanym tj. 2020÷2023 konieczne są preferencje dla zadań polegających na wymianie istniejących (będących w najgorszym stanie technicznym) odcinków wodociągowych i przyłączy będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa oraz budowa nowych odcinków w istotnych z punktu widzenia odbiorców w punktach. Jest to jedyny skuteczny sposób dla zachowania standardów jakościowych usług oraz minimalizacja strat wody w wodociągu. Równolegle musi rosnąć dynamika uzbrajania w infrastrukturę wodociągową nowo wyznaczonych (i to niemałych) pod zabudowę obszarów gminy. Potrzeby budowy nowych sieci wodociągowych są już pokaźne, a należy przewidywać, że w kolejnych latach pojawi się ich więcej. Jest to efekt znacznego zestarzenia się sieci wodociągowej wykonanej z rur stalowych. Niezbędne jest zatem polepszenie warunków dostawy wody dla odbiorców przez zmniejszenie strat wody i awaryjności sieci. Są to zadania mało spektakularne, niemniej konieczne.
Jednocześnie planowane są działania mające na celu poprawę systemu bezpieczeństwa przeciwpożarowego zewnętrznego na terenie gminy Gierałtowice. Planuje się zarówno wymianę, jak i modernizację hydrantów zewnętrznych.
Przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne w zakresie rzeczowym i finansowym przedstawiono w Tabeli nr 1. Należy zaznaczyć, że skupiają się one głównie wokół modernizacji sieci wodociągowej jak i sieci hydrantów.
3. Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz odprowadzanie ścieków
Planowane na lata 2020-2023 inwestycje w znacznej mierze obejmują zadania polegające na wymianie starych, skorodowanych i awaryjnych sieci wodociągowych.
Spółka realizuje stopniowo i systematycznie zadania dotyczące wymiany starych sieci, uwzględniając zarówno te najbardziej awaryjne, jak i te wynikające z inwestycji gminnych, powiatowych i innych (np. remonty dróg). Bardzo ważnym zadaniem realizowanym przez Spółkę w zakresie racjonalizacji zużycia wody jest wprowadzenie działań związanych z budową systemu monitoringu przepływów i ciśnienia i systemu zarządzania ciśnieniem w sieci wodociągowej. Mają one skutkować przede wszystkim mniejszymi stratami wody.
W związku zrealizowaniem projektu budowy kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice proces inwestowania w system kanalizacyjny na najbliższe lata został zredukowany do poziomu niezbędnych zadań wynikających z bieżącego użytkowania i ewentualnego uzyskania wysokich wyników efektywności ekonomicznej inwestycji. Inwestycje w tym zakresie przedstawiono w Tabeli nr 1.
W rozważaniach dotyczących racjonalizacji zużycia wody dopatruje się wszelkich przedsięwzięć które prowadzą do czerpania z naturalnych zasobów wód podziemnych i powierzchniowych w sposób oszczędny dla zaspokojenia rzeczywistych potrzeb ludności, przemysłu i rolnictwa. W działalności wodociągowej w uwarunkowaniach naszej gminy osiągnięcie powyższej tezy polega na ciągłym i systematycznym ograniczaniu (do niezbędnego technologicznego minimum) strat wody w urządzeniach i przyłączach wodociągowych. Praktycznie jest i będzie to realizowane głównie poprzez wymianę najbardziej awaryjnych i skorodowanych sieci i przyłączy wodociągowych.
Racjonalizację wprowadzania ścieków rozumie się jako budowę zbiorowego systemu kanalizacji sanitarnej z centralną oczyszczalnią ścieków w gminie zapalając tym samym czerwone światło dla niekontrolowanych zrzutów nieoczyszczonych bądź podczyszczonych ścieków do wód i do ziemi. Przywróci to naturalne mechanizmy samooczyszczania wód i polepszy jakość wód podziemnych i wód w ciekach i zalewiskach w naszej gminie.
4. Nakłady inwestycyjne w poszczególnych latach oraz sposoby ich finansowania
Zakres rzeczowy planowanych inwestycji rozłożono w czasie do roku 2023 proporcjonalnie do możliwości ich finansowania przy uwzględnieniu:
·środków własnych Spółki;
·środków własnych Gminy;
·dofinansowania z funduszy zewnętrznych ( krajowe jak i zagraniczne);
·partycypacja w kosztach budowy urządzeń wod.-kan. przez przedsiębiorstwa górnicze działające na terenie gminy wynikająca z porozumień i ugód.
Plan jest konsekwencją przyjętych priorytetów działań inwestycyjnych zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców gminy Gierałtowice, poprawy jakości środowiska naturalnego oraz stworzenia warunków dla dynamicznego rozwoju gminy i Spółki.
W Tabeli nr 1 przedstawiono szczegółowy harmonogram przedsięwzięć rozwojowo – modernizacyjnych urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, nakłady inwestycyjne i sposób finansowania w latach 2020-2023.
5. Podsumowanie
Realizacja przedstawionego planu na lata 2020-2023 pozwoli na osiągnięcie określonych celów społecznych i ekologicznych na obszarze gminy Gierałtowice.
Wśród celów ekologicznych można wymienić: zahamowanie dalszej degradacji zasobów wód podziemnych, poprawę jakości wody pitnej, poprawę jakości wód powierzchniowych w rowach, ciekach i rzekach na obszarze gminy.
Najważniejsze cele społeczne planu to:
·polepszenie warunków życia i stanu zdrowia mieszkańców gminy Gierałtowice;
·polepszenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie gminy Gierałtowice;
·wyrównanie warunków życia ludności wiejskiej i miejskiej w zakresie dostępności do infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej;
·stymulacja rozwoju gospodarczego gminy i podniesienie atrakcyjności gminy poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych w infrastrukturę niezbędną do zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków;
·wzmocnienie lokalnego potencjału generowania miejsc pracy;
·osiągnięcie pożądanego stanu środowiska przyrodniczego i ochrona zasobów naturalnych;
Wykonanie założonego harmonogramu rzeczowo - finansowego będzie możliwe dzięki:
·przyznaniu dotacji ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych funduszy;
·dokapitalizowaniu Spółki przez Gminę Gierałtowice;
·poprawie przez Spółkę wyniku finansowego;
·partycypacja w kosztach budowy urządzeń wod.-kan. przez przedsiębiorstwa górnicze działające na terenie gminy.
Tabela nr1. Przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne – harmonogram
Lp. |
Rodzaj prac |
Długość (mb) |
Przewidywana wartość tyś zł |
Źródła finansowania |
2020 |
||||
1 |
Wymiana sieci wodociągowej |
1605 |
961 |
KWK Budryk Środki własne |
2 |
Wymiana i budowa sieci wodociągowej na odcinku od ul. Konopnickiej do Kol. Beksza |
1980 |
647 |
40% KWK Knurów 60% Własne |
3 |
Wymiana sieci wodociągowej |
600 |
410 |
50% KWK Knurów 50% Środki Własne |
4 |
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej |
115 |
50 |
Środki Własne |
5 |
Wymiana sieci wodociągowej |
170 |
70 |
Środki Własne |
6 |
Rozbudowa sieci wodociągowej |
360 |
121 |
Środki Własne |
7 |
Budowa sieci wodociągowej |
980 |
294 |
Środki Własne |
8 |
Rozbudowa sieci kanalizacyjnej |
418 |
300 |
Środki Własne |
9 |
Modernizacja sieci wodociągowej w kierunku tworzenia stref oraz stabilizowania ciśnienia w sieci |
nd |
150 |
Środki Własne |
10 |
Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice |
nd |
100 |
Środki Własne Gmina Gierałtowice |
Razem sieć wodociągowa: |
5695 |
2653 |
|
|
Razem sieć kanalizacyjna: |
533 |
350 |
|
|
Razem hydranty: |
nd |
100 |
|
|
2021 |
||||
1 |
Wymiana sieci wodociągowej |
502 |
260 |
45% KWK Knurów 55%Własne |
2 |
Wymiana sieci wodociągowej |
332 |
180 |
Środki Własne |
3 |
Wymiana sieci wodociągowej przy |
1600 |
830 |
Środki Własne |
4 |
Wymiana sieci wodociągowej |
1700 |
1150 |
60% KWK Knurów 40% Środki Własne |
5 |
Modernizacja sieci wodociągowej w kierunku tworzenia stref oraz stabilizowania ciśnienia w sieci |
nd |
50 |
Środki Własne |
6 |
Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice |
nd |
100 |
Środki Własne/Gmina Gierałtowice |
Razem sieć wodociągowa: |
4134 |
2470 |
|
|
Razem sieć kanalizacyjna: |
0 |
0 |
|
|
Razem hydranty: |
nd |
100 |
|
|
2022 |
||||
1 |
Wymiana sieci wodociągowej |
200 |
135 |
Środki Własne |
2 |
Wymiana wodociągu |
438 |
295 |
Środki Własne |
3 |
Wymiana sieci wodociągowej |
274 |
185 |
Środki Własne |
4 |
Wymiana sieci wodociągowej |
600 |
310 |
40% KWK Knurów 60% Środki Własne |
5 |
Wymiana wodociągu w ul. Wyzwolenia, Leśnej i Kolejowej w Gierałtowicach |
1200 |
810 |
35%KWK Knurów 65% Własne |
6 |
Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice |
nd |
100 |
Środki Własne/Gmina Gierałtowice |
Razem sieć wodociągowa: |
2712 |
1735 |
|
|
Razem sieć kanalizacyjna: |
0 |
0 |
|
|
Razem hydranty: |
nd |
100 |
|
|
2023 |
||||
1 |
Wymiana sieci wodociągowej |
530 |
465 |
35% KWK Knurów 65% Własne |
2 |
Wymiana sieci wodociągowej |
950 |
835 |
Środki Własne |
3 |
Wymiana sieci wodociągowej w ul. Korfantego od ul. Powstańców Śl. |
500 |
440 |
Środki Własne |
4 |
Wymiana sieci wodociągowej w ul. Wilsona w Przyszowicach |
370 |
325 |
Środki Własne |
5 |
Wymiana sieci wodociągowej |
600 |
530 |
Środki Własne |
6 |
Wymiana sieci wodociągowej |
620 |
545 |
Środki Własne |
7 |
Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice |
nd |
100 |
Środki Własne/Gmina Gierałtowice |
Razem sieć wodociągowa: |
3570 |
3140 |
|
|
Razem sieć kanalizacyjna: |
0 |
0 |
|
|
Razem hydranty: |
nd |
100 |
|
Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2020 -2023.pdf
Wersja XML